DOLAR 18,8116 0.01%
EURO 20,4382 -0.29%
ALTIN 1.164,52-0,15
BITCOIN 431835-0,07%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

18:18

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Takdir teşekkür hesaplama: Takdir teşekkür hesaplama nasıl yapılır, kaç puanla alınır?

Takdir teşekkür hesaplama: Takdir teşekkür hesaplama nasıl yapılır, kaç puanla alınır?

Takdir teşekkür hesaplama: Takdir teşekkür hesaplama nasıl yapılır, kaç puanla alınır? - Öğrenciler, okullarda ilk dönemin sona ermesiyle birlikte emeklerinin karşılığı olan karnelerin yanı sıra takdir veya teşekkür belgesi de almaya hak kazanabilecek. Takdir ve teşekkür hesaplama, not ortalaması 70'in üzerinde olan öğrenciler için yapılıyor, 70,00 – 84,99 puan aralığında olanlar teşekkür belgesi, 85,00 ve daha üstü bir puana sahip olanlar takdir belgesi ile ödüllendiriliyor.

ABONE OL
17 Ocak 2023 10:45
Takdir teşekkür hesaplama: Takdir teşekkür hesaplama nasıl yapılır, kaç puanla alınır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Öğrencilerin karne notunu öğrenmesine kısa bir süre kaldı. Milyonlarca 4,5,6,7,8,9,10,11,12. sınıf öğrencisi karnenin yanı sıra başarılı olmalı halinde takdir veya teşekkür belgesi de alabilecek. Okullarda ilk dönemin sonu gelirken öğrenciler ve veliler e Okul meb.gov.tr girişi ile karne notu, yazılı sınav sonuçları ve devamsızlık gibi pek çok bilgi görüntülenebiliyor.TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA NASIL YAPILIR?Takdir belgesi ve teşekkür belgesi alabilmek için gerekli şartlar, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde belirlenmiştir.Yönetmeliğe göre;Derslerinde üstün başarı gösterip tüm derslerinde başarılı olan ve dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 puandan aşağıda olmayan öğrenciler ile davranış puanı 100 olan öğrenciler içerisinden, öğrenci ödül ve disiplin kurulunca belge alacaklar belirlenir.70,00 – 84,99 puan aralığında olanlar teşekkür belgesi,85,00 ve daha üstü bir puana sahip olanlar takdir belgesi,Ortaöğrenim süresince en az 3 öğretim yılı dönemleri boyunca takdir belgesi almış olanlar da üstün başarı belgesi ile ödüllendirilir.Öğrencilerin sınavlardan aldıkları puanlar, performans çalışma puanları, eğer varsa proje puanları, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında okutulan uygulamalı dersler için de ayrıca hizmet ya da temrin puanlarının aritmetik ortalamasıyla elde edilen puanların aritmetik ortalamaları alınır. Böylece öğrencilerin bir dersi için dönem puanı hesaplaması yapılmış olur.Aritmetik ortalama hesaplanırken bölme işleminde virgülden sonra gelen 2 basamak yürütülür. Yılsonunda derslerden başarılı olunabilmesi için; iki dönem puanı aritmetik ortalaması minimum 50 puan olmalıdır veya birinci dönemde alınan puan ne olursa olsun ikinci dönem puanı en az 70 olmalıdır.KARNE NOT ORTALAMASI NASIL HESAPLANIR?Karnelerin alınmasına günler kala araştırılan not ortalaması hesaplama işlemi, küçük işlemlerle kolayca gerçekleştirilebiliyor.Not ortalaması, 1. yazılı puanının 2. ve varsa 3. yazılı puanı ile toplanmasının ardından toplam yazılı sayısına bölünmesiyle ortaya çıkmaktadır.Tüm dersler için bu işlemi gerçekleştiren öğrenciler, ders başına çıkan not ortalamalarının hepsini toplar.Topladıkları not ortalamasını ise o dönem kaç ders aldıysa ona böler.Öğrenciler böylece o dönemin karne not ortalamasını öğrenmiş olur.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.